Ryszard Mazur Kowal
Kowalstwo Dolnośląskie
 
Aktualności
Hephaistos artykul kowalstwo Ryszard Mazur W numerze 3/4 (2021 r.) prestiżowego, międzynarodowego magazynu poświęconego kowalstwu artystycznemu „Hephaistos“ w sekcji „Portret“ ukazał się duży artykuł o mojej działalności artystycznej. Poruszane w nim tematy dotyczą początków mojej przygody z metalem, sposobie, w jaki pracuję, a także moich inspiracji oraz współpracy z moją córką - Agnieszką.
Kowalstwo Artystyczne Wiecej
Hephaistos artykul kowalstwo Ryszard Mazur Hephaistos

 

Od 2019 roku biorę udział w rekonstrukcji organów Englera w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. W ramach odbudowy tego wspaniałego instrumentu muzycznego, który spłonął w 1976, wykonuję metalowe, kute elementy rejestrów organów. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec 2021 roku.  

https://pl-pl.facebook.com/pg/organymichaelaenglera/posts/

https://www.wroclaw.pl/extra/organy-englera-wroclaw-bazylika-sw-elzbiety-rekonstrukcja-koncerty

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/104879/Reportaz-Organy-Englera#
Kowalstwo Artystyczne Wiecej

 

Foksal 13/15  Ryszard Mazur Przez dwa lata (2018-2019) brałem udział w renowacji kutych, metalowych elementów architektonicznych w kamienicach przy ul. Foksal 13/15. Oryginalne brama wejściowa oraz balustrady balkonowe od ulicy były w bardzo dużym stopniu zniszczone. W związku z tym musiałem wykonać na nowo wiele detali, które połączyłem następnie z fragmentami, które udało się uratować.

foksal1315.com/

https://www.youtube.com/watch?v=WM66en5YGNE
Kowalstwo Artystyczne Wiecej
Foksal 13/15  Ryszard Mazur Foksal Foksal

 

Wystawa w Muzeum Etnograficzym we Wrocławiu Zapraszamy już w najbliższą niedzielę (14.10) o godz.12:00 na pokaz kucia oraz wystawę w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Kowalstwo Artystyczne Wiecej

 

Ryszard Mazur Agnieszka Mazur Ypres 2016 Internati Na początku września została otwarta wystawa „Transition“ w Ypres (Belgia), w której biorą udział artyści pracujący z metalem z całego Świata (m.in. z Europy, Japonii, U.S.A. czy Australii). Tytuł mojej pracy to „Nie mam wrogów i nie chcę ich mieć“. Także moja córka, Agnieszka, absolwentka Rzeźby wrocławskiej ASP wzięła udział w tym wydarzeniu. Tytuł jej pracy to „A House Project“. Wystawa jest poświęcona I Wojnie Światowej i towarzyszy dużemu wydarzeniu w świecie kowalstwa artystycznego – „Ypres 2016 International Blacksmithing event”.

www.agnieszkamazur.pl

http://www.ypres2016.com/exhibition/

https://www.facebook.com/
Kowalstwo Artystyczne Wiecej
Ryszard Mazur Agnieszka Mazur Ypres 2016 Internati

 

Ryszard Mazur Laur Wrocławia 23. września 2016r. zostałem odznaczony Laurem Wrocławia, prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia od 2010r. W tej edycji wyróżnieni zostali także prof. dr hab. Tomasz Nowak, Dyrektor Ogrodu Botanicznego UWr oraz Zespół Opery Wrocławskiej.


http://wroclaw.tvp.pl/27060185/23092016-2130

http://www.gazetawroclawska.pl
Kowalstwo Artystyczne Wiecej
Ryszard Mazur Laur Wrocławia

 

Ryszard Mazur ogrodzenie Brata Alberta Wrocław W numerze 9/10 (2016r.) niemieckiego magazynu poświęconego kowalstwu artystycznemu „Hephaistos“ ukazały się dwa artykuły o spotkaniach kowalskich w Polsce, w których brałem udział jako sędzia. Jedno ze spotkań entuzjastycznie opisane przez Evelyn i Juergen‘a Neumann‘ów miało miejsce w czerwcu w Ropczycach, natomiast drugi międzynarodowy zjazd miał miejsce w Legnicy pod koniec maja.
Kowalstwo Artystyczne Wiecej
Ryszard Mazur ogrodzenie Brata Alberta Wrocław Ryszard Ryszard

 

Kowalstwo Artystyczne Artykuł Vonka Ryszard Mazur Pod koniec 2015r. w 147 numerze brytyjskiego magazynu poświęconego kowalstwu artystycznemu "Artist Blacksmith" pojawił się artykuł autorstwa Pani Izabeli Machometa-Dragun. Autorka jest doktorantką na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, jej promotorem jest dr hab. inż. arch. prof. Leszek Maluga. Artykuł ten został poświęcony twórczości Prof. Jaroslava Vonki tworzącego we Wrocławiu na początku XX w. Pani Machometa-Dragun konsultuje ze mną swoje odkrycia dotyczące prac Jaroslava Vonki, stąd też w artykule wspomina m.in. o moim udziale w organizacji wystawy poświęconej twórczości Vonki, która miała miejsce w 2015r. W Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz o kopii kratki Vonki wykonanej przeze mnie.
Kowalstwo Artystyczne Wiecej
Kowalstwo Artystyczne Artykuł Vonka Ryszard Mazur Kowalstwo Kowalstwo

 

Stia - Europejskie Biennale Kowalstwa. W 2015r. byłem członkiem jury w trakcie 21. europejskiego biennale kowalstwa artystycznego, które odbywa się w Stia (Toskania, Włochy). Oprócz sędziowania wygłosiłem także wykład pt.: "Same city, different times, two blacksmith artists". Prezentacja dotyczyła twórczości Prof. Jaroslava Vonki tworzącego we Wrocławiu na początku XX w. oraz mojej. Moja córka, Agnieszka, która tworzy m.in. także w metalu została też zaproszona do wygłoszenia wykładu. Jej wystąpienie było zatytułowane "Metal geometry".

Więcej informacji: http://www.biennaleartefabbrile.it
Kowalstwo Artystyczne Wiecej
Stia - Europejskie Biennale Kowalstwa. Stia Stia

 

Ryszard Mazur ogrodzenie Brata Alberta Wrocław W numerze 3/4 (2016r.) niemieckiego magazynu poświęconego kowalstwu artystycznemu "Hephaistos" ukazał się artykuł o ogrodzeniu przy ul. Brata Alberta we Wrocławiu, które zaprojektowałem i wykonałem.
Kowalstwo Artystyczne Wiecej
Ryszard Mazur ogrodzenie Brata Alberta Wrocław Ryszard

 

Realizacja:biuro[na]intuihome.eu
male obrazki